• Hoppa till innehåll
  • Skip to secondary menu
  • Hoppa till det primära sidofältet
  • Hoppa till sidfot

Träningslära

Allt om träning, kost och hälsa

  • Hem
  • Podcasts
    • Tyngre Träningssnack
    • Tyngre Rubriker – En podcast om de senaste rubrikerna
  • Våra böcker
    • Forma Kroppen och maximera din prestation 2
    • Skitmat – Vad det är, varför det gör dig fet och varför du fortsätter att äta det
  • Om sidan
    • Om Jacob
    • Om Nicklas
  • Ämnen och arkiv
  • Vårt nyhetsbrev

Bokrecension – Boken The Sports Gene

2013-11-28 av Jacob Gudiol 8 kommentarer

Boken The sports Gene
Boken The sports Gene

The Sports Gene är en bok som undersöker sambandet mellan gener, träning och prestation. Jag har ju flera gånger om skrivit om myten kring 10 000 timmars träning här på bloggen och den här boken går igenom allt det här mycket mer ingående.

Du får veta en hel del kring hur gener och träning interagerar för att få fram de allra främsta idrottarna. Hur vissa personer är mer eller mindre födda med en hög prestationsförmåga men de förbättrar sig knappt med träning medan andra kan vara väldigt otränade om de är inaktiva men börjar de tränar så svarar de väldigt snabbt på träningen.

De ganska klassiska frågorna när det kommer till gener och prestation tas också upp väldigt ingående. So till exempel varför Kenya är så dominanta inom långdistanslöpning och varför det nästan uteslutande är sprinters med ursprung från Västafrika som står vid startlinjen när det är 100 och 200 meters finaler under OS.

Det här är en mycket mer lättläst bok än de böckerna jag tipsade om förra året. Boken finns ännu inte på svenska så du behöver kunna hänga med i engelsk text men utöver det så är detta en bok som garanterat intresserar alla med någon form av idrottsintresse. Det spelar ingen roll om intresset är kraftsporter, uthållighet, explosivitet, lagidrott osv. Den här boken tar upp många aspekter som är intressanta för alla.

Där finns till exempel en hel del information kring Stefan Holm i boken och hur hans hängivna och hårda träning tog honom till absoluta världsnivå. Något som inte jag visste sen tidigare är att Stefan Holm delar på världsrekordet när det gäller att hoppa ett visst antal centimeter uppåt över sin egna tyngpunkt. Stefan Holm är ju kort för att vara höjdhoppare och det är ju faktiskt egentligen en större bedrift av honom att hoppa 2,40 jämfört med en person som är nästan två meter.

Det här är helt enkelt en väldigt bra bok och författaren har inte heller varit rädd för att ge sig på de mer kontroversiella ämnena. Så om du inte redan har läst den så rekommenderar jag den varmt.

Boken finns numera även på svenska och du hittar den hos både Adlibris och Bokus.

Dela det här:

  • Facebook
  • Twitter
  • WhatsApp
  • E-post

Arkiverad under: Boktips Taggad som: Böcker om träning, Gener, Julklappstips, Myter, Prestation, Talang, Talangutveckling

Läsarkommentarer

Kommentarer

  1. Henrik Svedlund säger

    2013-11-28 vid 10:07

    Tack för tipset!

      Henrik Svedlund(Citera kommentar)

  2. Dennis säger

    2013-11-28 vid 10:10

    Den är riktigt bra och man behöver som sagt inga större förkunskaper för att förstå innehållet.

      Dennis(Citera kommentar)

  3. Martin säger

    2013-11-28 vid 17:50

    Vad menar man med gener här, är det det rent fysiska eller inbegriper det även mentala egenskaper?

      Martin(Citera kommentar)

  4. Jacob Gudiol säger

    2013-11-28 vid 17:56

    Martin:
    Vad menar man med gener här, är det det rent fysiska eller inbegriper det även mentala egenskaper?

    Det är båda. Boken tar till exempel upp gener som påverkar hur mycket smärta man känner. Och gener som gör att man är mer benägen att arbeta hårt.

      Jacob Gudiol(Citera kommentar)

  5. Martin säger

    2013-11-28 vid 19:10

    Jacob Gudiol: Det är båda. Boken tar till exempel upp gener som påverkar hur mycket smärta man känner. Och gener som gör att man är mer benägen att arbeta hårt.

    Ok, intressant. Blir till att läsa den här boken!

    Har du läst The Talent Code och isf vad tyckte du om den?

      Martin(Citera kommentar)

  6. persson_max säger

    2013-12-10 vid 12:13

    Tack för tipset – Då jag har The Talent Code som en av mina absoluta favoritböcker blir detta ett måste!

      persson_max(Citera kommentar)

  7. Jacob Gudiol säger

    2013-12-10 vid 13:07

    Martin: Har du läst The Talent Code och isf vad tyckte du om den?

    Jo, jag har läst den, talent is overrated och ett par till böcker inom samma kategori. De är underhållande läsning men de ger verkligen ingen rättvisande bild av forskningen på området. Gener spelar en stor roll. Jag har skrivit lite om det här, http://tranastyrka.se/regeln-om-10-000-timmar-ar-en-myt/

    Och i den här boken får du som sagt en mycket djupare bild än så.

      Jacob Gudiol(Citera kommentar)

Trackbacks

  1. Blir idrottare verkligen snabbare, större och starkare? skriver:
    2014-04-30 kl. 09:48

Kommentera Avbryt svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Primärt sidofält

Följ Jacob

  • 48313likes
  • 33118followers
  • 11312followers

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Håll dig uppdaterad med intressant information kring träning, kost och hälsa via vårt nyhetsbrev

Våra böcker

Mer information om boken skitmat

Våra böcker

Mer information om boken Forma Kroppen

Fairing

Farings hemsida

Footer

Länkar

  • Hem
  • Podcasts
    • Tyngre Träningssnack
    • Tyngre Rubriker – En podcast om de senaste rubrikerna
  • Våra böcker
    • Forma Kroppen och maximera din prestation 2
    • Skitmat – Vad det är, varför det gör dig fet och varför du fortsätter att äta det
  • Om sidan
    • Om Jacob
    • Om Nicklas
  • Ämnen och arkiv
  • Vårt nyhetsbrev

Andra bra sidor

  • TränaStyrka.se
  • Tyngre.se
  • Tyngre Träningssnack

Taggar

Aftonbladet Artiklar av Jacob Barn Blodsocker Epidemiologi Fett Fettförbränning Fysisk aktivitet Hälsa Insulin Kalorier Kolhydrater Kosttillskott Kritiskt tänkande LCHF Läsk Löpning Marknadsföring Mjölk Muskelmassa Myter Om denna blogg Om Jacob Paleo Prestation Prestera Protein Proteinpulver Proteinsyntes Skitmat Socker Stenålderskost Studier Styrketräning Större muskler SvD SvT Sömn Tyngre.se Ungdomar Uthållighet Vetenskap Videoklipp Viktnedgång Övervikt

© Copyright 2019 Träningslära.se

loading Avbryt
Ditt meddelande skickades inte - kontrollera din e-postadress!
E-postkontroll misslyckades, försök igen
Tyvärr, din blogg kan inte dela inlägg via e-post.