Jag satt och läste på lite kring glutenfria dieter vilket är den allra hetaste trenden just i USA. Vissa undersökningar har visat att upp emot 30 procent av befolkningen i USA antingen helt undviker eller försöker minska på sitt intag av gluten (2).
Detta är en siffra som är nästan precis den samma som trenden kring lågkolhydratkost i USA som när den var som hetast omkring årskiftet 2003-2004 (1). Jag har ju flera gånger om påpekat att vi i Sverige verkar ligga omkring 5 år efter USA och dess trender och den glutenfria trenden har precis börjat komma igång här i Sverige nu verkar det som.
Detta fick mig att tänka på att det var längesen jag tittade på trenden kring LCHF i Sverige och när jag gjorde en sökning så hittade jag inga nyare undersökningar. Så jag använde mig istället av Google Trends vilket är ett verktyg som visar hur ofta det söks på ett visst ord. Här under kan du se hur den kurvan sett ut för LCHF sen 2004.
Det du kan se är att sökningar på ordet LCHF ökade nästan konstant fram till och med mitten på 2012 ungefär. I februari 2012 nåddes det än så länge högsta värdet men i mitten på 2012 verkar antalet sökningar gått nedåt en aning och i slutet av 2012 var antalet sökningar endast lite högre än föregående år. Efter nyår ökade sökningarna av naturliga skäl igen men de slutade ändå ungefär 10 procent lägre jämfört med samma period 2012.
Google Trends går tyvärr bara tillbaka till år 2004 så vi kan inte se hur trenden var i USA när low carb började bli stort där men vi kan få en liten inblick av hur trenden minskade där när de väl började gå nedåt. Här under kan du se detta tillsammans med trenden för gluten.
Jag har inkluderat gluten i samma graf eftersom jag tycker det är intressant att trendundersökningar där man frågar folk stämmer ganska bra med google trends. I början av 2004 var trenden för low carb som störst i USA och ungefär 25 procent av befolkningen uppgav att de åt lågkolhydratkost eller försökte minska på sitt intag av kolhydrater. I början på 2013 uppgav istället ungefär 30 procent att de utesluter eller försöker minska på sitt intag av gluten. Och dessa värden stämmer båda bra med Google trends.
Jag beslöt mig för att undersöka om trenden när det gäller gluten här i Sverige och mycket riktigt verkar det ha börjat ta fart nu. En stadig ökning sen mitten av 2011 ungefär och trenden verkar vara ordentligt på uppgång.
En intressant sak att notera här är att trenden när det gäller gluten verkar ha kommit igång lite snabbare än väntat. Varför går ju inte att säga men det känns som en ganska säker gissning att det beror på internets stora inverkan och trender från USA kommer säkerligen att dyka upp allt snabbare här i Sverige i framtiden.
Vad innebär då det här rent konkret?
Det är säkert många som kommer tolka den här datan som att LCHF har nått sin topp nu och troligen kommer minska i popularitet de senaste åren. Personligen är jag inte så säker på det just nu då jag tycker att LCHF-rörelsen i alla fall till viss del skiljer sig mot low carb i USA. Men just nu pekar alltså trenden i alla fall mot att LCHF är lite på nedgående.
En sak jag med i princip 100 procent säkerhet kan garantera dig är dock att det inom en snar framtid kommer att dyka upp någon ny guru kring ”den glutenfria dieten” här i Sverige. Den här personen (eller mer sannolikt personerna) kommer att skriva böcker kring dieten där han eller hon mer eller mindre översatt amerikanska böcker på ämnet och sen satt på sitt egna namn som författare.
Innehållet i den här boken eller böckerna kommer vara fullt av argumentationsfel, ohållbara resonemang och felaktig logik. Troligtvis kommer allting vara blandat med total misshandel av studier där man ger en referens men påstår mer eller mindre motsatsen mot vad studien verkligen visat.
Ett annat alternativ när det gäller nästa trend kan dock vara paleo. Kolla in den här trenden för Sverige…
Det ser nästan identiskt ut i USA faktiskt fast det började givetvis aningen tidigare. Jag kanske ska sätta mig och skriva en bok om stenålderskost för att dra in lite kosing? 😀
Lämna ett svar