Det finns vissa felaktiga påståenden som folk aldrig verkar vilja sluta påstå när det gäller kost. Ett av dem är att sötman i lightläsk lurar hjärnan eller kroppen. Det finns lite olika varianter av spekulation efter det men den vanligaste är nog att hjärnan/kroppen blir lurad att det kommer socker på grund av sötman och så utsöndrar den insulin.
En version därefter är att insulinet sänker blodsockret så vi blir hungriga och äter mer. Framför allt påstås vi då äta mer kolhydrater eller socker för att vi vill höja blodsockret igen.
En annan version är att högre insulin från lightläsk skulle sänka vårt blodsocker så vi mår dåligt, blir på sämre humör, får ett stresspåslag så blodsockret blir högt med en fördröjning osv.
Gemensamt för alla dessa påståenden är att vi har vetat att de är felaktiga i ett par decennier nu. Redan innan de sötningsmedel som finns på marknaden blev godkända så testades de så klart på människor för att se så de inte får några mer allvarliga konsekvenser.
Sen efter det har man testat sötningsmedel i olika kombinationer på olika grupper av människor. Det är blandningar av sötningsmedel, olika doser, tillsammans med bara socker eller en hel måltid. Det är studier på unga friska, äldre friska, personer med fetma, personer med diabetes och andra sjukdomar osv.
Resultatet efter en måltid är i princip alltid som i bilderna här under. Sötningsmedel har ingen betydande effekt. Ibland är där små skillnader om man jämför med vatten och ibland är där inga skillnader mot vatten. Om vatten är med i studien då dvs, det är det inte i mitt exempel här.
Att folk ändå inte slutar att påstå att sötningsmedel ”lurar kroppen” är helt enkelt för att de så gärna vill att sötningsmedel ska vara dåligt.
Den här formen av resonemang kan du stöta på hela tiden kring kost. Människor vill så gärna att något ska vara bra eller dåligt så de kör sina teoretiska/mekanistiska resonemang som kan låta bra om vi inte vet någonting mer. Men allt som oftast så finns det studier där man faktiskt testar dessa teorier. Studier som visar att det som låter bra som en historia helt enkelt inte sker i verkligheten.
Upptäck mer från Träningslära
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
