Jag höll en föreläsning för Sydsvensk förening för nutrition kring blodsockerkontroll och kontinuerliga blodsockermätare i vintras. Nu i veckan satte jag mig ner framför datorn och spelade in den föreläsningen igen och laddade upp den på Youtube så alla kan se.
Det här är informationen som alla som är intresserade av det här med att mäta blodsocker eller funderar kring hur deras blodsocker påverkas efter en måltid har nytta av. När jag höll den första gången så var alla som lyssnade redan pålästa kring en hel del så jag har förenklat det något för youtubepubliken. Framför allt har jag gjort inledningen som handlar om hur vi faktiskt tar reda på saker längre så resten ska bli enklare att förstå.
I det korta klippet här talar jag om personer som inte har prediabetes (dvs friska) jämfört med de som har prediabetes. De med normalt fasteblodsocker är gröna kurvan och prediabetiker är den blå.
I observationsstudier ser man att prediabetiker har en liten förhöjd risk för flera sjukdomar jämfört med de utan prediabetes. En prediabetiker har dock ett fasteblodsocker som alltid är lite högre och när de äter för de konstant högre toppar efter.
Om du har normalt fasteblodsocker och normala blodsockersvar men någon gång och då får en stor topp efter en måltid. Spelar det någon roll? Med tanke på att riskskillnaden mellan prediabetiker redan den är ganska liten trots att de nästan alltid är högre så lär enstaka toppar som mest ha en väldigt liten inverkan.
Sen tillkommer även frågan om vad det är som faktiskt ger riskökningen hos prediabetiker? Och om du fixar det faktiska problemet bara du börjar försöka minska på topparna genom att ändra på mängden kolhydrater eller GI i kosten? Det här förklarar jag mer om i föreläsningen.
Uppskattade du den här artikeln?

Allt som jag skriver på den här sidan och mina sociala medier är gratis för alla, men tar så klart av min tid. Så om du uppskattar det jag gör så kan du stödja mig lite via Patreon. Det ger mig möjlighet att lägga mer tid på att skriva och dela intressanta saker.
Glöm inte att också följa mig på Sociala medier. För närvarande är jag mest aktiv på Threads, Instagram och facebook. Men jag finns även på andra platser.
Upptäck mer från Träningslära
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
