Borgs RPE skala – Väldigt användbar när du ska konditionsträna

Borgs RPE skala. Väldigt användbar när du ska konditionsträna och vill hitta en passande intensitet.

Grovt kan man säga att en intensitet under 13 sällan inte ger någon större förbättring av konditionen för ganska många. Även totala nybörjare.

Tränar du istället på typ RPE 15 eller högre så får du nästan garanterat en förbättring som nybörjare.

Per tidsenhet så får du också tillbaka betydligt mer från din träning om träningen du utför är mer intensiv.

För mer tränare personer så är hög intensitet i princip nödvändigt för att få en högre syreupptagningsförmåga.

Duktiga löpare får dock bättre resultat när de även inkluderar ganska mycket träning kring RPE 12-14.

Vill du veta mer kring allt det här så gick vi igenom det ingående i avsnitt 139 av @tyngretraningssnack 👍. Den podden hittat du där alla andra poddar finns 🙂

Se inlägget på Instagram

Uppskattade du den här artikeln?

Allt som jag skriver på den här sidan och mina sociala medier är gratis för alla, men tar så klart av min tid. Så om du uppskattar det jag gör så kan du stödja mig lite så jag kan lägga mer tid på att skriva och dela intressanta saker genom att bli medlem på min Patreon.

Glöm inte att också följa mig på Sociala medier. För närvarande är jag mest aktiv på Mastodon, Instagram. Facebook och Twitter.


Publicerat

i

av

Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *