Ytterligare en undersökning av svenskars matval

Ytterligare en undersökning av svenskars matval här. Den här från Kantar-Sifo. Jag tycker att det är intressant att så många främst anser att bristande självkontroll är orsaken till varför de inte äter hälsosamt.

Det som har hänt de senaste 50 åren typ är att vi har fått möjlighet att äta mer ohälsosamt i princip hela tiden och överallt. Maten finns alltid där framför näsan på oss och företagen försöker locka oss med metoder som ger sig på nästan alla våra sinnen.

Och när vi sedan misslyckas så skyller alltså väldigt många på sin egen självkontroll ?‍♂️ Visst är det på något vis där det blir fel till sist men det är inte enskilda personers fel att de bor i en värld som är fucked up.

Jag brukar likna det hela vid att gå i skolan. För vissa är det väldigt lätt och för vissa är det riktigt svårt att klara skolan även när vi inte är på en jättehög nivå.

Men grundskolan fixar näst inpå alla. Världen för 50 år sedan var ungefär som att klara grundskolan. Någon fick kanske arbeta lite för sina betyg men nästan alla klarade det.

Det vi har gjort idag är som att vi hade gjort om kravet i grundskolan så att alla ska bli civilingenjörer. Alla har helt enkelt inte förutsättningarna för det men när de misslyckas så sitter vi ändå och gnäller på de enskilda personerna för att de inte klarar kraven. Och de här enskilda personerna dömer också ut sig själva. Allt för ofta som att de är misslyckor på allt.

Ett annat sätt att likna det är som att vi stoppar in en lärare på 50 elever istället för 15 och sedan blir vi besvikna på eleverna och säger att det är något fel på dem då de inte är lika duktiga som eleverna var förr.

Det vi har ändrat är världens krav, inte människorna som lever i världen. Människor förr hade inte bättre självkontroll än människor idag.

Som individ kan du tyvärr inte kontrollera miljön så mycket. Så vill du förändra ditt levende idag så behöver du kämpa, hitta lösningar som fungerar bättre osv.

Du jobbar med dig själv men du ska inte främst vara arg på dig själv. Du ska vara irriterad på all skitmat som finns överallt och försöka motverka att den finns där så gott du kan. Adblockers är en bra idé, även att avfölja rena reklamkonto för skitmat osv

Se inlägget på Instagram


Upptäck mer från Träningslära

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *