Data från svenska mönstringen. Unga män med bättre kondition eller lägre BMI är i betydligt lägre risk för hjärt och kärlsjukdom.
Det här är ren epidemiologi och vi vet att det finns genetisk påverkan här. Till exempel att högre syreupptagningsförmåga påverkas en hel del av gener som också verkar påverka hur länge man lever, oavsett träningsmängd.
Men vi vet ju också från interventionsstudier, alltså studier där människor får börja träna, att en förbättrad kondition förbättrar många hälsomarkörer.
Det samma gäller egentligen BMI. Vi vet från interventionsstudier att när folk går ner i vikt så förbättras många hälsovärden. Så även om det här är epidemiologi så är effekten troligtvis verklig även om storleken på den är osäker.
Bättre styrka har som du kan se ingen direkt förmåga att förutsäga hjärt och kärlhälsa. Hos äldre så brukar styrka korrelera med risk men det är nog mest för att de som inte börjar bli sjuka är starkare.