Materialet får skrivas ut och användas för personligt bruk och i skolundervisning i grundskola och gymnasiet. Användning i andra syfte är ej tillåten utan tillstånd från författaren
Minska antalet skador i tjejfotboll med 50 %
klokeavskade.no som jag tog upp i min artikelserie om uppvärmning har i dagarna lagt upp en nyhet där de tar upp en ny studie som visat att en uppvärmning på 20 minuter kan minska antalet skador hos fotbollspelande tjejer mellan 13-17 år med upp till 50 %.
Om man inte kan något om fysträning själv och förstår principerna och tanken bakom de olika övningarna som använts i programmet så anser jag att man är direkt oansvarig om man inte inför detta programmet som en del av träningen för tjejer i den aktuella åldersgruppen.
Mer information om studien, uppvärmningsprogrammet, övningar mm kan man hitta här, http://www.klokeavskade.no (på norska) eller http://www.klokeavskade.no (på engelska
Mina tankar om studien
Det man ska tänka på när man ser resultaten ovan är att man har jämfört med grupper som inte har gjort någonting. Min erfarenhet av ungdomsfotboll är att man i stort sett inte har någon fysträning alls och att då 20 minuters fysträning inför varje pass skulle minska antalet skador är knappast överraskande. Studien visar med andra ord inte att det program som man använt sig av är överlägset något annat utan studien visar att någon typ av träning där man arbetar med stabilitet, koordination, styrka och balans borde finnas med i alla träningar.
Det finns tränare som anser att man inte ska börja med fysträning förrän man är seniorspelare och denna studie visar klart och tydligt att dessa personer har fel. Särskilt när det gäller tjejer i yngre tonåren så är knäskador väldigt vanligt och en knäskada ger inte bara besvär för stunden utan i en klar majoritet av fallen så kommer man även känna av den senare i livet.

Bilden är tagen från studien i fråga, Comprehensive warm-up programme to prevent injuries in young female footballers
Materialet får skrivas ut och användas för personligt bruk och i skolundervisning i grundskola och gymnasiet. Användning i andra syfte är ej tillåten utan tillstånd från författaren
Dela via E-post
Uppvärmning, del II -Minskar antalet skador?

