Materialet får skrivas ut och användas för personligt bruk och i skolundervisning i grundskola och gymnasiet. Användning i andra syfte är ej tillåten utan tillstånd från författaren
Fotledsskador, del II -Ett träningsprogram
Vi behöver ditt stöd!
Hej! Du ser denna text därför att du verkar var en av våra mer trogna besökare och har besökt vår sida mer än 10 gånger på 10 dagar. Orsaken till att vi valt att
lägga upp den här texten är för att vi skulle uppskatta din support.
Vi lägger ner massor av tid på att skriva artiklar här på sidan vid sidan om våra huvudsakliga sysselsättningar som också
tar väldigt mycket tid. Med efterforskning och informationsinsamling tar varje inlägg ofta flera dagar att skriva ihop med
många investerade timmar. Vi anstränger oss också för att försöka svara på alla frågor här på traningslara.se
och vi gör det helt gratis.
Tyvärr är detta lite av en ohållbar situation i längden och som du kanske har märkt har inläggen börjat komma med lite
längre mellanrum. Vi har båda fått fokusera på andra saker som ger oss en verklig inkomst. Vi har genom åren testat
flera olika sätt att försöka tjäna in lite pengar på sidan men om man inte är villig att sälja ut sig och skriva
“säljande inlägg” för en viss produkt är detta väldigt svårt. Vi har även sen något år tillbaka haft en doneringsknapp
här på sidan men pengarna vi totalt har fått där är minst sagt blygsamma.
Vi hymlar inte med att vi förstås vill få in lite pengar på all tid vi lägger ner. Men samtidigt vill vi att sidan alltid skall vara
tillgänglig gratis för er läsare och att sidan fortsätter med att hålla sin integritet. Därför ber vi dig nu om hjälp. Vi frågar inte efter pengar, bara att du lägger ner en minut av din tid när du läst ett inlägg.
I slutet på varje inlägg finns det ett fönster likt det stora här under där det går en liten reklamfilm. Varje gång någon
trycker på Play på en sådan film får vi några ören. Det låter kanske som meningslöst för dig men om du och flera
andra av våra mer trogna läsare gör detta regelbundet så skulle det bli en rimlig inkomst för oss.
Då det är reklamfilm finns det egentligen inga begränsningar alls på hur ofta du får trycka på de här filmerna. Jämför
det med reklam på TV där företagen betalar just för att folk ska se deras reklam. Men detta ska givetvis inte missbrukas.
En titt varje gång du besöker sidan räcker gott. Videoklippen hittar du som sagt precis i
slutet av ett inlägg, bara att trycka när du läst klart.
Tack för din hjälp. Den här rutan kommer bara att dyka upp ibland och endast när du besökt sidan
regelbundet under en kortare tid. Detta som en påminnelse om att vi kontinuerligt behöver ditt stöd.
MVH
Jacob & Nicklas
Innan jag börjar denna del vill jag vara tydlig med att påpeka att den litteratur som finns om rehabilitering vid fotledsskador är väldigt tydlig med att det behövs mer forskning och bevis för att finna det bästa sättet att rehabilitera en fotledsskada. Många undersökningar har visat att styrka och balansträning är effektivt, men det fattas fortfarande studier som väl dokumenterat antalet behandlingar, kombinationer av träning (balans, styrka osv) och volymen träning som är nödvändig för att kunna återfå de funktioner som man tappar i samband med skadan.
Standardtiden för en rehabilitering av en fotledsskada är 12 veckor. Jag inser att för många är det inte tänkbart att man ska köra en rehabilitering i 12 veckor för att man ska få återgå till sin sport, särskilt inte efter en sån vanlig sak som en stukning. Det är här som tejpning och olika stöd kommer in i bilden. Så fort som man kan belasta foten för fullt kan man börja träna och tävla igen om man har stött upp foten bra. Ofta innebär detta att man kan återgå till sin idrott efter en 2-4 veckor. Samtidigt kör man sen sitt rehabiliteringsprogram separat efter varje träningspass. Det rekommenderas ofta att Tejpning och stöd används under minst 3-6 månader efter en skada.
Det jag kommer redovisa i detta inlägg är ett exempel på ett program som jag ger till killar i mitt lag som har stukat sina fötter. Om ni går till en sjukgymnast kommer ni troligen inte att få samma övningar och det betyder inte att någon av oss har fel. Det som är viktigast är principerna, att man bygger upp allt det som man har tappat i samband med skadan genom en bra stegrad träning. Tidsangivelserna är ungefärliga och behöver inte följas exakt.
Programmet är generellt och inte optimalt för någon. Om du har stor problem med din fot sen tidigare eller om du inte tycker att det går så bra med rehabiliteringen så sök upp en sjukgymnast som kan hjälpa dig. De flesta stukningar är ganska lätta och om man bara gör något åt dem direkt så blir aldrig problemen stora, detta programmet är främst för dessa fötter.
Tidig mobiliseringsfas (2-12 dagar)
Efter den akuta fasen som kan vara upp emot 2 dagar är det dags att börja belasta foten så gott man kan. Blödningen i fotleden har nått sin peak och skadade ligament har påbörjat sin läkningsprocess. Prioritet nummer ett de första dagarna är att försöka få tillbaka full rörlighet i fotleden. Svullnad i leden kommer att begränsa rörligheten och det är viktigt att man verkligen arbetar för att återfå all rörlighet. Det finns studier som visat att en av de största riskfaktorerna för att stuka foten är dålig rörlighet i fotleden, särskilt i dorsalflektion.
Viktigt att påpeka är att svullnaden kan kvarstå under en väldigt lång tid efter skada. Bilden här till höger visar en fot 10 dagar efter skadetillfället och man ser en stor och tydlig svullnad som kommer att begränsa rörligheten och orsaka smärta i foten. Vid en så svår stukning som den (där jag rekommendera att man söker upp en läkare eller i alla fall en sjukgymnast för en ordentlig undersökning) får man dra ut på fas 1 tills svullnaden har lagt sig lite mer.
Exempel på övningar i fas 1 skulle kunna vara:
- Aktiv dorsal och plantarflektion, detta innebär att man helt enkelt försöker sträcka och böja på foten så mycket man kan med hjälp av muskelkraft utan något yttre motstånd eller hjälpmedel
- Stretching av vadmuskulaturen, både med sträckt och med böjt knä för att komma åt både gastrochnemius och soleus
- Mobilitet/rörlighetsövning för dorsalflektionen, jag visar hur denna övning går till i youtubeklippet nedan. Efterhand som man får bättre och bättre rörlighet flyttar man foten längre och längre bakåt.
Hur mycket man ska göra av varje övning går inte att säga exakt, men runt 20×3 repetitioner av varje övning och 30×3 sekunder när det gäller stretchingen är en bra start. Alla övningarna bör utföras dagligen.
För att underhålla sin kondition och samtidigt stimulera foten och få igång blodgenomströmningen i denna är cykling en väldigt bra träningsform. Ju längre ut man sätter pedalen mot tårna desto mer rörlighet behövs i fotleden.
Efterhand som smärtan tillåter är det dags att börja styrke- och balansövningarna från nästa fas. Är stukningen ordentlig kan det dröja någon vecka eller två innan övningarna känns okej. Under tiden bör man försöka belasta foten så mycket som möjligt för att aktivera muskulaturen något och minska på svullnaden.
Sen mobiliseringsfas (12-42 dagar)
Förhoppningsvis är det mesta av svullnaden nu borta och det går bra att belasta foten vid vanlig gång. Rörligheten bör vara den samma i den friska fotleden, om inte så ska man fortsätta med övningarna från den förra fasen samtidigt som man går vidare in i denna fas.
I denna fas är det nu dags att träna upp fotledens styrka och balans igen för att försöka återställa foten till samma funktion som innan skadan. Vi de flesta skador sker en reflexmässig “avstängning” av vissa muskler. Vilka muskler det är beror på typen av skada och i närheten av vilken led skadan skett. Klassiska muskler att drabbas är transversus abdominis vid ryggskador, vastus medialis vid knäskador och gluteus medius vid höft och ljumskskador. När det gäller fotledsskador så är det peroneus musklerna som tappar i “reaktionsförmåga” och styrka och det är därför viktigt att man så fort som möjligt börjar aktivera dom musklerna. Även de mer posturala musklerna påverkas vid en fotledsskada och de behöver också tränas upp igen.
Styrkeövningarna för foten bör köras i full ROM (så stort rörelseomfång som möjligt) för att hjälpa musklernas läkande och se till att fiberriktningen vid läkningen blir längsgående med fotens rörelseaxlar.
Exempel på övningar i denna fas är:
- Tåhävningar, för att kunna ta ut full rörlighet måste man ställa sig på en pall eller ett trappsteg. Övningen visas i första youtubeklippet nedan.
- Träning av pronationsmuskulaturen med hjälp av gummiband, dragmaskin eller manuellt motstånd från en vän. Det man ska tänka på är att inte bara dra foten rakt uppåt (i dorsalflektion) utan att man också roterar foten så att lilltån “visar vägen” i rörelsen (man pronerar). Övningen visas som andra övning i första youtubeklippet nedan.
- Tyngdpunktsöverföringar. Stå på den onda foten och försök att nå så långt som möjligt i olika riktningar med den andra foten utan att det gör ont. När man blir duktig på detta blir det som att göra enbensknäböj där man låter det fria benet gå åt olika håll. Höft och knä på den stödjande sidan ska alltid hålla en rak linje vinkelrätt mot underlaget, när man böjer ska knät gå ut över “pekfingertån” (detta är inte så tydligt i klippet pga sned vinkel vid filmningen). Varje utsträckning räknas som en repetition. Övningen visas i den andra youtubeklippet nedan.
- Balansplatta. En klassiska utomordentlig övning för personer som har stukat sin fot. Variera med att stå med den onda foten eller med båda fötterna på plattan. Övningen stegras efterhand genom att man samtidigt försöker göra saker med händerna som att studsa en boll mot en vägg. När detta blir lätt så kan man kombinera övningen med tyngdpunktsöverföringarna. Denna kombination visas som andra övning i den andra youtubeklippet nedan.
För att träna upp den stabiliserande muskulaturen kring bålen kan man använda sig av övningar så som plankan, sidoplankan och bäckenlyftvarianter. Repetitionsantalet på alla övningar är det samma som i förra fasen, 20×3. Alla övningar bör utföras varannan dag förutom balansplattan som bör utföras dagligen. Balansplattan bör man stå på minst 8 minuter/dag.
Dags att börja köra på ordentligt (43-90 dagar)
Denna fas är många gånger inte nödvändig för personer som inte idrottar så värst intensivt. För personer som ska tillbaka till att spela fotboll, bandy, löpa i terräng eller liknande är denna däremot viktig.
När man nått denna fas har man ofta en styrka och balans som är likvärdig, om inte bättre än, den man hade före skadan. Det som fattas är ens reaktionsförmåga och koordination. Detta tränas upp, dels genom att man gör mer belastande och snabba övningar så som hopp, dels genom att man börjar göra styrkeövningar med tyngre belastning som ändå innehåller ett balansmoment och genom att man sakta men säkert börjar göra övningar som liknar rörelsemönstret i ens idrott.
Exempel på övningar från denna fas är:
Tyngdöverföringarna och balansplattan ska ingå även i denna fas.
Olika typer av hopp. Man kan hoppa zic-zac mellan utsatta koner, man kan hoppa runt och rita olika stora åttor. Man kan stå på en punkt hoppa framåt ett steg, tillbaka, ett steg åt höger, tillbaka osv tills tiden gått ut. Man kan hoppa i en stege där man hoppar två steg fram, ett steg bak, två steg fram, ett steg bak osv. Fantasin är allt som sätter stopp. Börja med kortare lätta hopp och stegra efterhand till lite längre hopp. 2-3 olika övningar per träningspass är lagom. En hoppövning bör pågå under ungefär 30-60 sekunder eller innehålla ca 20 hopp/fot och varje övning bör utföras i 3-4 rundor.
Exempel på styrkeövningar med belastning och balansmoment är drag till hakan där man gör upp på tå varje gång man lyfter upp vikten. Militärpress där man går upp på tå när man nått slutläget. Utfall där man håller vikten ovanför huvudet på raka armar med smalt grepp.
När det gäller att sakta göra sig redo för sin idrott kan man börja med att utföra alla övningar som man normalt utför på en träning eller tävling i en lägre intensitet där man inte har något stöd för foten. För en fotbollspelare skulle det kunna vara dribbla och löpa mellan olika koner. En löpare kan stegra både genom att sänka hastigheten och med att börja på ett hårdare underlag med mindre gropar och backar.
Mindre återfall
Det är vanligt att man åker på mindre återfall efter en stor stukning. Med mindre menar jag tillfällen där man känner att man vek foten lite illa men smärtan är helt frånvarande eller väldigt kortvarig. Dessa tillfällen ska inte ignoreras utan de kan vara ett tecken på att man inte är fullt bra i foten ännu. Kom ihåg det jag skrev i del I om att ett ligament aldrig blir som innan skadan. Det är möjligt att man tappat något av det man tränat upp under sin rehab om man varit sjuk 2-3 veckor, om man har haft uppehåll, åkt på en annan skada eller liknand.
Om man känner att det va nära att man åkte på en skada bör man fundera på varför det hände. Det är möjligt att underlaget var väldigt ojämnt och det kunde hänt vem som helst. I detta fall kan man nöja sig med att konstatera att man hade tur som inte skada sig värre och om man ska ut på samma underlag igen kanske man ska stödja upp foten lite extra eller så får man träna upp foten mera. Om man istället vet med sig att man tränat dåligt den sista tiden bör man återigen träna upp foten så man inte råkar ut för en ordentlig stukning och sen inte kan träna på en längre tid.
Slutsats
Återfall vid fotledsskador är väldigt vanligt och ofta blir skadan värre och värre för var gång. Ett ordentligt träningsprogram är nödvändigt både för att man ska minska återfallsrisken och för att man ska kunna prestera maximalt igen. Rehabiliteringen vid fotledsskador är relativt lång (3 månader), men man kan delta i sin sport under större delen av denna tid med hjälp av någon typ av stöd.
Materialet får skrivas ut och användas för personligt bruk och i skolundervisning i grundskola och gymnasiet. Användning i andra syfte är ej tillåten utan tillstånd från författaren
Dela via E-post

Fotledsskador, del I
Omedelbar behandling av akut skada -RICE
Hälften så många skador hos framfotalöpare – En ny studie från Lieberman och Harvard

Hej och tack för en bra blogg!
Jag har lite funderingar ang dina rekommendationer under den tidiga rehabiliteringsfasen. Tycker du dessa 2 övningar bör ingå även om idrottsutövaren har en god rörlighet i dorsalflexionen? Min uppfattning är att många tjejer redan har god rörlighet(i friskt tillstånd då). Tycker du då man kan hålla sig till övning 1 bara tills svullnaden gått ner för att sedan gå vidare till sen mobiliseringsfas och börja träna styrka och balans oavsett hur många dagar det gått sedan skadan skedde(Självklart inte mindre än 2 dagar då den akuta fasen fortfarande pågår)
Ser att jag inte läst tillräckligt noga, sorry.
Hej Kabbe!
Angående rörlighet så handlar det om att svullnaden, när det är en ordentlig stukning i stort sett alltid gör så att rörligheten begränsas i fotleden och då framförallt i dorsalflektion. Men i de fall där rörligheten är bra så finns det givetvis ingen större vits i att sitta och töja på det mera. Moblitetsövningen hade jag rekommenderat oavsett..
Du svarade som sagt på din egen fråga
Hej!
Stukade vänsterfot (yttersidan) när jag spelade fotboll och dobbarna högg in i konstgräset då jag gjorde en glidtackling liggande på högerlår. Blev ordentligt svullen, men fick rätt behandling av en läkarstuden från början med kyla, hård lindning och högläge den första halvtimmen. Gick därefter med linda en vecka innan jag besökte en expert på fotbollsskador som konstaterade att jag hade en stukning, körde lite ultraljud och laser för att få ned svullnaden. Har därefter varvat lindad fot med fotbollsträning och match kraftigt tejpad. 5.5 veckor senare har jag endast liten svullnad men jag en mild ilande smärta just ovanför fotknölen på yttersidan som sitter i konstant. Jag känner även obalans i foten och vågar inte riktigt köra fullt när jag lirar boll. Tänkte nu köra nån antiinflammatorisk salva en vecka eller så för att se om smärtan försvinner. Det känns som smärtan är mer signifikativ nu än för 2 veckor sedan. Jag har dock inte stukat foten igen vad jag kan erinra mig. *pust långt inlägg*
Har du nått tips till hur jag bör fortskrida. Skulle gärna vilja kunna lira boll fram till semesteruppehållet, sedan är det ju nästan en månad som jag kan chilla med foten! =)
Du behöver träna upp foten. Av det du har skrivit i inlägget så verkar det som att det enda du gjort är att få laser och ultraljud mot svullnad och nu tänker du testar NSAID. Inget av det kommer att hjälpa dig med den obalans du känner i foten.
Så chillla är inte direkt den rätta vägen. Fotrehab är ganska långtråkigt men värt det.
Mycket intressant läsning!
Jag stukade båda mina fotleder under -08 (vänster i mars och höger i augusti) och den högra hade jag verkligen besvär med då jag gick på kryckor i 3-4 dagar och haltade i minst 2 veckor. Det var synd att det här inlägget inte existerade då, men jag körde på mycker med tå-hävningar och den klassiska “borsta tänderna på ett ben” Någon månad efter skadan stog jag väldigt mycket på balansplatta och fick upp en bra styrka i fotlederna. Frågan är ju om man ska fortsätta att stärka fotleden. Det enda jag gör idag som stärker är väl att köra vadpress. Jag håller inte på med någon sport förutom styrketräning och jag ränner inte i skogen någonting.
Min fot såg ut som på bilden ovan “svullen efter 10 dagar” men den var mycket mer blå och randig (förmodligen eftersom den var lindad rätt hårt) men det som var blått, är det inre blödningar? såg nästan ut som blåmärken och det var på dom ställena som jag hade ont.
Tack för en bra blogg
Hej Jonas!
Det som var blått var en blödning ja. Den är dock troligen inte vad man kallar för en inre blödning när det gäller medicin och/eller muskelskador. Blödningen är som vilket annat blåmärke som helst. Man slår/drar hål på en mängd kärl i foten och blodet lägger sig runt skadan.
[...] även ett avsnitt på träningslära.se med träningsprogran vid [...]
Hur ska man vet hur man tejpar foten efter stukning? Vilken typ av tejp är det man talar om? (Inte el-tejp, förstås.. Men vad kallas den?)
Tips på fotledsstöd?
Hej Imgemar!
Jag har skrivit lite kort om tejpningen här, http://traningslara.se/fotledsskador-del-ii-ett-traningsprogram/comment-page-1/#comment-29
Det är sport/coach-tejp som gäller. Eventuellt med lite klisterbinda under för att tejpen ska fästa ordentligt.
Fotledsstöd brukar enligt min erfarenhet inte fungera alls lika bra som tejp, men det blir ju klart billigare i längden. En populär variant som inte tar så mycket är den där man har en strumpa som har två längre band med karborre som man drar runt foten. Säljs i de flesta sportbutikerna.
Hejsan!
Väldigt bra skrivet om fotskador och rehab för fötter! Bättre jag läst!
Har några frågor om en fotskada jag drog på mig för ca 1 år sedan (april 2008). Jag är 22år gammal och tränat kampsport i olika former ca 9 år tillbaka.
Jag stukade/vrickade foten ordentligt när jag var och tränade thaiboxning i Thailand. Kände inledande lite problem i foten som uppstått när jag sparkat och träffat snett och lite för långt ut på foten.
Dock så avbröt jag inte träningen utan fortsatte träna.
Ca 2 veckor senare så snubblade jag till så pass att foten stukades på riktigt och morgonen efter var fotleden i storlek av en Handboll. Jag stukade fotens “utsida”, området under fotknölen. Jag slutade träna eftersom jag hade ont och vilade några dagar. Dock fortsatte jag att sysselsätta mig med andra semester aktiviteter så som festa,dansa och utflykter med mera.
Smärtan å svullnaden gick sedan över efter 2 veckor även fast jag slarvade med vila och rehab. Visste inte riktigt vad felet var förutom att de gjorde ont vid ansträning och ansåg att jag skulle ta tag i problemet när jag kom hem.
Ca 2-3 månader efter “traumat” så började jag uppleva smärtor på insida lår och utsidan av vaden samt nerv/muskelspänningar i baksida lår.
Körde simpla övningar för foten hemma som jag gjort tidigare. Dock blev det ingen förbättring och jag uppsökte sjukvård när jag insåg att det möjligtvis var mer allvarligt än jag trott.
Träffade därefter läkare och sjukgymnaster som inte hade någon som helst koll och de kunde bara ge mig information som jag redan var medveten om.
I slutet av Januari 2009 fick jag av tid hos ortoped som också hade tittat på röntgenplåtar av foten. Inga benfrakturer enligt röntgen även fast jag numera har en lite lätt utstående brosk liknande sak precis under fotknölen på fotens utsida.
Läkarens slutsats var att jag sträckt ut eller tom dragit av ledbandet på utsidan av foten. Mer än så fick jag inte direkt veta
Fick ett vad jag nu inser mycke dåligt rehab.program av läkaren och har sedan mars kört med balansplatta och olika former av stretching samt övningar. Övningar som jag på egen hand via tex. internet funnit och ansett varit passande.
Nu är det alltså ca 15 månader efter tillfället då jag skadade foten. Har inte vilat som jag bör samt inte direkt utfört någon strukturerad rehab av foten förren Mars 2009 när jag på egen hand fick rehabilitera efter vad jag ansåg passande.
Skall nu på återbesök efter sommaren. Foten har blivit starkare men så fort jag anstränger höger foten något extra så får jag smärtor i foten samt vadens utsida och lårets insida. Det är bättre än förut men inte alls i närheten av min tidigare kapacietet.
Mina frågor är helt enkelt:
1.Vad skall jag kräva av läkaren vid återbesöket?
2.Vilket stadium av rehabilitering skall jag köra, med tanke på att de gått så pass lång tid?
3.Är de “farligt eller dålig” att efter egen kunskap stärka upp foten innan man vet med säkerhet vilken typ av skada det är?
Även annan information om hur jag ska bemöta detta problem uppskattas. Det är mest själva tiden på 15månader och kontinuerliga problem som oroar mig.
Tackar på förhand
/Fredrik Eklund
Hej Fredrik!
Tråkigt att höra om dina problem. Som svar på dina punktfrågor:
1. Svårt att säga. Om det är så att ligament är av eller väldigt utsträckta så kan man operera detta. Tyvärr är resultaten från den typen av operation inte alltid så lyckade och det är därför oftast den allra sista utvägen. Jag skulle säga att din läkare troligen har mer erfarenhet än mig när det gäller mer allvarliga och långvariga fotledsproblem och jag hade lyssnat på honom först och främst. Var noga med att du får fram vilka problem du har och hur stora bekymmer de skapar för dig i din vardag.
Det finns en hel del läkare som inte tar någon hänsyn till om man inte kan träna på maxnivå utan de tycker att det duger så länge man klarar sig bra i vardagen. Detta är förståeligt då läkare normalt hanterar skador och sjukdomar som skapar problem för folk mer eller mindre alltid och när en idrottare kommer och “gnäller” att han/hon inte kan köra 100 % utan bara kommer upp i 95 % så är det i det stora hela ett litet bekymmer. Dessa problem är dessutom svårare att fixa. För idrottaren så är det emellertid väldigt jobbigt att inte kunna köra fullt och det är viktigt att du får fram det och diskuterar med din läkare vilka risker du är beredd att ta för att öka möjligheterna att bli helt bra.
2. Börja på 0, känns allting bra så kan du stegra igenom snabbare. Det finns verkligen ingen orsak att stressa när du haft skadan så lång tid som du haft den. Ge det ett antal månader! Det finns flera studier som visat att man kan minska risken för stukningar rejält även hos personer som har kroniskt instabila fotleder över längre tid om man låter dem köra igenom ett ordentligt rehabprogram.
3. Då röntgen inte har visat någon skada och jag antar att ingen läkare eller sjukgymnast du träffat avrått dig från att träna så är det bara att köra på. Men allting som kan stärka en kan också skada en om man inte tar det i en lagom dos. Se upp så du inte kör på för hårt.
Om jag varit du så hade jag sökt upp en OMT eller OMI sjukgymnast i närheten och ialla fall använt honom/henne som ett bollplank. När jag själv skadar mig så söker jag alltid upp en annan sjukgymnast som får styra min rehab (även om jag lägger mig i det en hel del). Det är väldigt svårt att se saker objektivt när det gäller en själv
Lycka till..
Tackar så mycket för ett oerhört snabbt svar!
Då kommer jag från och med nu påbörja ditt program och köra det fram tills mitt återbesök i september. Då blir det totalt ca 4-5 månader av regelbunden träning inriktad på rehabilitering.
Läkaren jag träffade var ortoped och verkade inte ha nämnvärd koll på läget.
Därför jag tänkte de passade sig att ställa lite frågor här, så jag kommer mera informerad och utrustad inför nästa läkartid. Lite trist och gå där ifrån och behöva känna att egna efterforskningar på nätet ger mer än samtal med läkare.
Tack igen för dina tips och råd!
/Fredrik Eklund
Hej!
Stukade min högra fot i mars förra året när jag lirade fotboll. Jag stukade utsidan av foten. Nu när jag ska sträcka ut foten och böja foten uppåt så gör det ont under fotknölarna på båda sidorna av foten.
När jag går i trappor så kan jag inte böja höger-foten lika mycket som den vänstra och det gör även lite ont. När jag är ute och löper så blir vaden stenhård efter ett par km och sedan domnar foten av, men det blir aldrig då jag spelar fotboll.
Kan det vara att jag är svag i foten än eller bara att jag är stel?
Tacksam för svar.
Vad GLAD jag blev när jag hittade din sida! Den är verkligen bra och informativ.
I maj flög jag av en häst och landade troligen på insidan av vänster fot. Jag hade ridströvlarna på mig i ett par timmar efter olyckan, och därför blev det ingen större svullnad, även om blåmärkena vär desto värre.
Min sjukgymnast har sagt att ledbanden på insidan av foten troligen har gått av delvis, och han har gett mig en balansplatta att träna på. Och foten blir långsamt, långsamt bättre.
Min fråga: Den information som jag hittar på nätet om fotledsskador handlar främst om skador på utsidan av foten. Är det samma rehabövningar som gäller när man som jag har skadat insidan, eller bör jag modifiera lite?
Hej EvaMarie!
Skadade ledband på insidan av foten tar oftast längre att rehabilitera och gör mer ofta mer ont under tiden. Övningarn är de samma fast du kan lägga till en dragövning för foten där du supinerar istället för pronerar. Med detta menar jag att gummibandsövningen som jag visar i första filmen så drar du foten uppåt men stortån leder rörelsen så att fotsulan vinklar sig lite inåt/uppåt.
Jag har inga vetenskapliga belägg för det, det är bara så jag hade gjort
Hej och STORT tack för bra och snabbt svar!
Stukade foten rejält för 5 månader sedan. Se tidigare inlägg! Jag vill återkomma nu, dels för att säga att rehab-övningarna är ett måste för att kunna bli bra. Jag har nu mer styrka i foten än före skadan men är fortfarande lite “instabil”, vilket gör mig rädd ibland vid maxansträngning. Så ni som kämpar på med stukningar – när ni börjar bli bättre -kör mycket hoppövningar samt stå på ett ben enl youtube. Det funkar men tar tid!!!
Jag har fått en knäppande ljud från leden de senaste två månaderna – är det något att bry sig om?
Hej Herman!
Kul att du återkommer med feedback över hur det går för dig. Tittade tillbaka på dina gamla kommentarer och såg att jag inte svarat på ditt förra inlägg. Ber om ursäkt för det.
Som jag har gått in på i mina inlägg ovan så blir inte alla fötter 100 % efter en rejäl stukning. Jag har själv en högerfot som är väldigt dålig efter flertalet stukningar där den värsta var för 3 år sen. Efter den tog det nästan 2 månader innan jag ens kunde spela fotboll och jag hade en massa knäppande och klickande ljud från foten i över ett halvår som aldrig riktigt försvann helt utan kom tillbaka varje gång fötterna va trötta efter en match.
Jag tränade upp den så den fungerade i stort sett perfekt och förra året spelade jag utan tejp och utan knäppningar (förutom efter matcher när foten va trött). Tyvärr hamnade jag i en motläggsituation nu i vintras och foten skadades igen. Jag har nu tränat upp balans och styrka så foten nästan är bättre än den andra och jag kan göra allting som att springa i terräng och sporta, men slå till en fotboll går fortfarande inte så jag får tejpa var gång jag ska spela. Jag hoppas fortfarande att foten ska kunna bli så bra som innan skadan i vintras, men samtidigt inser jag att skadorna byggs på varandra.
En väldigt lång avstickare det där
Ville bara få fram att det inte är omöjligt att bli funktionellt helt bra efter en ordentlig fotskada där foten klickar mm. Samtidigt så går det kanske inte alltid och man får jobba för att bli så bra man möjligen kan och anpassa sig därefter.
När det gäller din fot så låter det som att du har skött allting bra. Övningarna jag ger här ovan är generella och jag är inte bäst på något sätt när det gäller fötter så du kan ju testa att besöka någon kunnig som får undersöka dig och tipsa om andra övningar. Precis som jag skrev i början på inlägget så är det mitt synsätt på hur en fot ska rehabiliteras som jag tar upp, det kan säkert finnas något annat upplägg som fungerar bättre för dig om du känner att du står still just nu.
Tack så mycket för ditt engagemang! Alla som har haft en rejäl stukning, känner nog igen oron och bakslagen som kommer efter. Som sagt, era råd är bäst!!! (även jmf med läkare jag träffat) Efter din egen skadebeskrivning, tänker jag nu tejpa minst 2 månader till (..hade tänkt slippa det nu!) Och träna upp foten ännu mer! Jag förstår nu att en ny stukning antagligen blir ännu svårare att rehabilitera!
Tack för en bra sida och att du delar med dig av dina kunskaper. Undrar om du kan “stilla” min (fot)oro lite. För fyra veckor sedan hoppade jag studsmatta med ungarna och landade så snett på högerfoten att den hoppade ur led (vikt inåt). Jag låg på rygg i studsmattan och skrek till min man som fick syn på fotens läge och helt reflexmässigt tog tag i den och vred den rätt, det knakade rejält då kan jag säga. Foten är röntgad två gånger, en gång i Gävle (samma dag) och fyra dagar senare i Stockholm röntgade de ända upp till knäet. Ingenting är av. Självklart blev foten väldigt svullen, en svullnad som idag är mindre men fortfarande kvar.
Nu till min fråga. Jag springer normalt 5-6 ggr/vecka och tränar/tävlar i löpning, någonting som jag är “beroende” utav. Så fort jag kunde kasta kryckorna började jag stödja på foten, gå, cykla (massor), sitter på jobbet och vickar på foten osv. Igår cyklade jag, klev av när jag var ordentligt varm i kroppen och prov- sprang/gick upp och ner i en backe. Jag har fortfarande mycket ont ovanför och under inre fotknölen. Sedan ”knäpper” det en hel del snett ovanför yttre fotknölen. Det jag nu oroar mig så mycket för är att jag “förvärrar” skadan genom att försöka testa/belasta och träna upp den. Kan jag förvärra skadan om jag t.ex. provspringer och det fortfarande gör rejält ont? När vet jag smärtmässigt att det inte är någon fara att köra balansbräda och andra övningar utan att det gör lite ont? Som du säkert förstår av min text är jag beredd att träna/rehaba mycket för att bli bra, gärna snabbt, men samtidigt inte dra på mig mer skada i foten som förlänger läktiden.
Sedan har jag en fråga till. När och hur i tiden ungefär vet man om operation är det ändå som kommer att få foten bra. Jag oroar mig för att tex köra rehabträning nu i flera månader med en skada som ändå aldrig skulle kunna läka utan operation. Det skulle helt enkelt vara psykologiskt knäckande. Är det endast operation som fungerar så vill man ju göra den direkt helt enkelt. Skulle man på en magnetröntgen idag kunna se om min fot kommer att kunna självläka?
Jag hade tjatat till mig en MR. Samt fått foten undersökt av en specialist inom ortopedisk medicin.
Hej Sofia!
Jag hade precis som Anders rekommenderar försökt att tjata mig till en MR. Luxationen av fotleden som du beskriver har jag varit med om en gång tidigare på en spelare i vårt lag och han kunde spela fotboll för fullt bara lite mer än 2 månader senare. Så du ska inte misströsta för mycket när det endast gått 4 veckor.
Angående hur mycket man kan belasta foten så är det ingen som vet exakt. Vissa förespråkar att man ska belasta så mycket man kan, medan andra säger att man ska belasta så mycket man kan i ett normalt rörelsemönster, dvs man ska inte halta eller liknande. Klara man inte gå utan att halta så går man med hjälp utav kryckor eller långsammare.
Återigen tycker jag som Anders att du ska försöka få tag i en rutinerade välutbildad sjukgymnast som kan hjälpa dig i din rehabilitering.
Hej!
Tänkte fråga angående min stukning, om du har tid.
Jag stukade foten för 4 veckor sedan. Har fortfarande jätteont om jag skulle tex pressa foten sista biten i en stående vadpress, även om jag ligger ner o skulle göra den rörelsen utan någon vikt på foten så gör det väldigt ont. Har en liten liten svullnad kvar än, är detta normalt? Och bör jag försöka pressa ut foten fast det gör ont?
Jag kan pressa upp foten (dorsal flexion?) till max utan att det gör ont.
Jag har inte ont när jag går (om jag inte går väldigt fort/vrider fötterna) och röntgen visade inte på någon skelettskada på fotleden.
Hej Stefan!
Det låter inte så bra att du forfarande får jätteont när du plantarflekterar. När jag läste ditt inlägg så tänkte jag först benbit, men du hade ju redan fått en röntgen såg jag sen. Att en liten svullnad sitter i mer än 4 veckor är fullt normalt, särskilt om du använder foten i smärtande lägen.
Min fot är, som jag gått igenom tidigare, väldigt dålig och även jag får ont om jag aktivt rör foten till ytterläge med plantarflekterad fot. Jag har dock rörlighet i den dåliga foten som är större än i den bra foten, inga ligament som sätter stopp i tid med andra ord. Har du stukat din fot tidigare? Har du försökt dig på någon rehab efter skadan eller endast kör mindre träning?