Materialet får skrivas ut och användas för personligt bruk och i skolundervisning i grundskola och gymnasiet. Användning i andra syfte är ej tillåten utan tillstånd från författaren
Fotledsskador, del I
Stukad fotled är en av de allra vanligaste skadorna i samband med träning och idrott. Konsekvenserna är oftast inte så stora den första gången utan man kan många gånger återgå till sin idrott efter bara någon vecka. Tyvärr återkommer dock skadan väldigt ofta och om det sker tillräckligt många gånger kan man råka ut för vad man kallar för kroniskt instabil fotled.
Den klassiska stukningen
Jag kommer i detta och efterföljande inlägg endast att tala om stukningar där man vrider foten inåt och skadar ligamenten på utsidan av fotleden (så kallat supinationsvåld). Denna typ av skada leder till att man får smärta på utsidan av foten, nedanför knölen. Vid denna typ av våld så skadar man oftast ett ligament som man kallar för FTA (anterior fibulotalar ligamentet). Ligamentet kan ses i bilden här till höger där det kallas för atf istället för FTA.
Oftast blir ligamentet endast uttöjt när man stukar foten och det är väldigt sällan det helt går av. Det som sker är att man töjer ut det lite, vilar tills svullnaden gått ner och allt känns bra, börjar träna igen och stukar den någon vecka senare. Ligamentet blir då ytterligare lite uttöjt och så håller det ofta på tills man verkligen gör något åt skadan i form av en ordentlig rehabilitering.
En ligamentskada läker inte till 100 %
Detta är väldigt viktigt att tänka på och gäller alla ligament och ledband i hela kroppen. Om dessa väl har blivigt uttöjda så förblir dem aningen uttöjda. De fungerar inte lika bra som innan skadan och för att leden ska fungera lika bra som innan skadan så måste någon ta över en del av deras arbete. I stort sett alltid så läggs detta arbete på muskler och andra ligament. Konsekvenserna av detta är att man hela tiden måste underhålla de andra strukturerna kring leden. Muskler börjar fungera sämre om man inte använder dem och om man tex har fått en fotledskada, kört en bra rehabilitering och tränat upp musklerna så kan man inte ta ett uppehåll på några månader och sen börja köra igen för fullt utan att först förbereda musklerna. De måste återigen tränas upp för att kunna kompensera för det lite taskiga ligamentet.
Många ligamentskador är så små att det inte sker någon faktisk förlängning av ligamentet och i dessa fall kan man många gånger bli fullt bra i leden igen. Problem med slappa ligament uppstår oftast inte förrän man har stukat foten flera gånger.
75-80 % av alla stukningar är återfall. Detta är en väldigt viktig siffra att tänka på när man har stukat foten. Om man inte kör en ordentlig rehabilitering är risken stor att man kommer åka på en stukning igen inom en snar framtid och ens ligament kommer att bli ännu mer uttöjda vilket i sin tur leder till större problem och risken ökar att man inte kan bli av med problemen helt även efter en ordentlig rehabilitering.
När skadan sker
Om man har oturen och råkar ut för en stukning är det omedelbar behandling i form av RICE som gäller. Målet är att få ned svullnaden så mycket som möjligt. Tryckbehandlingen kommer att göra ont och vara obekväm men den gör nytta. I samband med en stukning finns risken att det uppstår en fraktur och detta är något man bör utesluta så snart som möjligt. Det finns en mall som man kallar för Ottawareglerna som pekar ut fyra olika punkter på ankel och fotled. Punkterna kan ses på bilden här nedan.
Ottawareglerna säger att om man har smärta när man trycker/”knackar” på en av dessa punkter eller inte kan belasta foten mer än fyra steg direkt efter skadan eller när man blir undersökt så bör man röntga för att utesluta en fraktur.

Bilden visar de fyra punkter som gäller vid Ottawareglerna. Har man ont över en av dessa punkter bör man röntga foten för att utesluta fraktur.
Observera att Jag tar upp dessa regler för att informera. Är man det minsta osäker bör man uppsöka vård för att få en ordentlig undersökning. Kan man belasta foten och ömheten sitter under knölen (malleolen) på utsidan av foten kan man emellertid oftast vara helt lugn (98-99 % säker).
Inför nästa del
I nästa del kommer jag att ta upp hur man på egen hand kan köra en rehabilitering för sin fotled. Jag kommer även ta upp lite om hur man ska göra om man vill fortsätta att träna under tiden som man kör sin rehabilitering. Det program jag tar upp då kommer vara ett generellt program för alla stukade fötter och därför kommer det inte vara optimalt för någon fot. Om du har haft problem en längre tid, tränar och tävlar på hög nivå och är väldigt beroende av en fot som är 110 % så rekommenderar jag att man söker upp en sjukgymnast som är bra på idrottsskador och får ett personligt program.
Fotledsskador, del II -Ett träningsprogram
Materialet får skrivas ut och användas för personligt bruk och i skolundervisning i grundskola och gymnasiet. Användning i andra syfte är ej tillåten utan tillstånd från författaren
Dela via E-post

Fotledsskador, del II -Ett träningsprogram
Omedelbar behandling av akut skada -RICE


Hej!
Bra artikel, har dock en fråga vad gäller smärta från insidan av fotleden. Jag befinner mig i Thailand och har tränat thaiboxning ganska intensivt över senaste veckan, dvs 8 pass på 7 dagar med 2 vilodagar på raken emellan. I måndags körde jag två pass, morgon och eftermiddag och det gick hur bra som helst. På kvällen fick jag däremot väldigt ont i min högra stortå och kunde inte alls röra på den. Dagen därpå blev smärtan något bättre men flexionen gjorde fortfarande väldigt ont.
Tränade såklart inte under den dagen, morgonen därpå; dvs onsdagen började jag få ont i min högra fot (som jag f.ö haft en svår fraktur på fibulae 06 då även mediala malleolen gick igenom huden – öppen fraktur) – så jag tänke att det säkert bara var överbelastning.
Ju längre dagen gick så fick jag dock mer och mer ont, kan nu belasta foten så länge jag enbart använder flexion/extension men känner av smärtan i avstampet – flexion i ytterläge känns dock på undersida/framsida av mediala malleolen. I övrigt kan jag pronera utan rejäl smärta – känns även då lite på insida fotled. Supination dock är något jag inte alls kan utföra – då gör det ont från malleolen längs med hela fotens insida, smärtan sitter även kvar en stund efter utförd rörelse. Har även vilosmärta en stor del av tiden.
Jag har dock inga problem att utföra supination genom att med händerna vrida och inte aktivera musklerna – förutom när jag når ytterläget då det gör riktigt ont igen.
Igår kände jag att i stort sett hela vaden var svullen så hade foten mycket i högläge vilket tycktes hjälpa lite, på eftermiddagen/kvällen var dock fotleden markant svullen – kan vara lite svullet fortfarande, har svårt att se det själv.
Det har alltså gått över ett dygn sedan jag började få ont och det har inte blivit något bättre.
Har varit med om många olika skador men detta är något nytt så jag tänkte att jag åtminstone kunde testa fråga dig om du har någon aning om vad för sorts skada det kan röra sig om och om jag bör besöka läkare här?
Tacksam för svar