Copyright © traningslara.se (Jacob Gudiol och Nicklas Neuman)
Materialet får skrivas ut och användas för personligt bruk och i skolundervisning i grundskola och gymnasiet. Användning i andra syfte är ej tillåten utan tillstånd från författaren

Australian football – En av världens mest galna sporter

Jag vet inte egentligen vad man ska säga om detta. Man måste beundra killarna som går ut på den planen och även killen som jobbar med att försöka få dem speldugliga varje helg :)

Jag gjorde en snabb sökning på skadefrekvensen i sporten och jag blev lite förvånad då den inte verkar vara så mycket högre än den man ser inom fotboll på elitnivå, i alla fall inte när det gäller skador under match (1, 2). Inom fotbollen så spelas det dock fler matcher (34 vs ~20 i studierna) som bygger upp en trötthet över tid som gör att skador möjligen blir mer och mer vanliga allt eftersom säsongen går. Statistiken för AFL gäller dessutom endast missade matcher medan statistiken för fotboll gäller både missad träning eller match. Hur som helst så är jag överraskad över att det inte är någon större skillnad mellan sporterna.

Jacob Gudiol
Om Författaren:
Jacob Gudiol är leg. sjukgymnast och civilingenjör utbildad i Lund (- en omtenta). Han håller regelbundet förläsningar om träningsfysiologi för olika grupper, föreningar och utbildningar, bland annat på sjukgymnastutbildningen i Lund. Han sitter med i styrelsen för idrottsmedicin syd och han skriver även artiklar till olika träningsmagasin, främst BODY Magazine. Jacob har även en personlig blogg på tranastyrka.se där du kan få veta mer om hans egna syn på träning,kost och hälsa.
Copyright © traningslara.se (Jacob Gudiol och Nicklas Neuman)
Materialet får skrivas ut och användas för personligt bruk och i skolundervisning i grundskola och gymnasiet. Användning i andra syfte är ej tillåten utan tillstånd från författaren

5 Kommentarer till “Australian football – En av världens mest galna sporter”

  • 1
    Henrik Svedlund skrev:

    Men om spelaren spelar en match med en skada som skulle stoppat honom i fotboll – då är det ju ingen missad match?

    Av det lilla jag har sett av “Aussie Rules Football” så verkar de tycka att det bara är mesar som gnäller över skador.

    Jag gissar att toleransen är högre där.

  • 2
    Guddi skrev:

    Hallå Henrik!
    Det stämmer att det inte är någon missad match. Om det har hänt så blir det “fel” i statistiken.

    Fotbollsspelarna i studien jag tog upp spelade alla i top 50 lag i europa så det är knappast några mesar. Det har nog varit många matcher med smärta och eventuellt smärtstillande. Runt 70-80 % av alla spelare i italienska ligan använder tex NSAID regelbundet och runt 35 % använder smärtstillande. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17317759

    Det som stör statistiken mest när man jämför studierna ovanför är nog att man i fotbollsstudien även räknat missad träning som skada. Det är nog många som står över några träningspass och ändå spelar till helgen. Dessa har kommit med i statistiken i fotbollsstudien men inte i studien på AFL.

  • 3
    Martin skrev:

    Jag tycker det är kul att powerwalk kommer som relaterade inlägg :)

  • 4
    Guddi skrev:

    Martin: Jag tycker det är kul att powerwalk kommer som relaterade inlägg :)

    hehe :) Jag såg det med, måste vara någon slags bugg i programmet 8)

  • 5
    Måns skrev:

    Spelar själv i Footy och min erfarenhet är att skadefrekvensen är inte större än tex hockey och fotboll. Möjligen lite fler skrubbsår och nån lätt stukadfinger men inget som hindrar en från spel.

Lämna en kommentar

Kryssa i boxen om du vill få mejl när någon kommentarer detta inlägg. Du kan också få reda på när någon kommenterar utan att kommentera själv genom att fylla i din mejl här.
Få bättre koll på vad du äter
Ät rätt och följd din diet med Matdagboken
Vill du veta mer om hur din kropp fungerar?
Mer information om boken
Följ oss på facebook
Håll dig uppdaterad...
Få våra senaste inlägg via RSS, E-mejl eller på Facebook
Donera
Annonser
Samarbetspartner (mer info om samarbetet)